Wheel

A while back Bea and I came to the realization that somehow, spending more money on food was more worthwhile than spending more money on non-food. Then we realized that we almost never had better meals when we ate out than we had at home. So, with the fiscal focus on food, and the reduced expenditure on eating out, we have been able to eat a lot better food. But it still seemed that we were getting an awful lot of packaging with this good food, and you know, I would rather not pay for, or have to throw away, packaging. So we started buying more good food in bulk. It started with rice, and then it was beans, lentils, bread, fresh organic fruit. Now it is cheese. It has been frustrating to drive by dairy after dairy, but never be able to find local cheese, let alone organic or raw cheese. I started looking online, and found that there is really only one place that can provide what we were looking for: Steve-n-Sons Grassfields. The price seemed steep at first, but as I thought about it, the cost made perfect sense. These were cows, eating exactly what they should eat, producing milk with all the nutrients that come from nature, without the extra processing that both kills beneficial bacteria, and reduces the nutritive content of the milk. Cheese has been one of the last hold-outs on our consistent march toward food with healthier origins (organic, naturally raised, raw, local). Only one grocery carries organic cheese, but it is $8/lb. and definitely not local or raw, and probably only organic in the loosest USDA sense. So when we found a source of somewhat local (still almost 150 miles away), raw, organic cheese, that would sell us a whole round, without a lot of extra packaging, for the same price, we knew it was time to switch.

Mmmm...  cheese!

The folks at Grassfields are very nice, and our round/wheel of Lamont Cheddar arrived today! We still have some cheese left in the fridge that we will eat before cutting into the wheel, but it is hard to wait! It is 13.5 lbs. total, and we will cut it into chunks to freeze. At $8/lb. + $13 shipping, it comes to just under $9/lb. It means we will eat cheese a little more slowly, but it is also stronger with more flavor, and we will need less of it. Quesadillas will have to wait until I can make my own “farmers” cheese. I do have a cheese kit, compliments of Bea’s brother, so that day may not be too far off…

That's not yo' cheese!